Ադրբեջանի Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրվել է ռազմավարական գործընկերության խարտիա, որը սահմանում է երկու երկրների համագործակցության հիմնական ուղղությունները։ Այս փաստաթուղթը վերահաստատում է երկու պետությունների միջև ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը՝ ուղղված տարածաշրջանային կապի և տնտեսական ներդրումների խթանմանը։
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը համատեղ աշխատանքներ են մտադիր իրականացնել տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացման համար՝ կենտրոնանալով Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի (Միջին միջանցք) վրա։ Այս համագործակցությունը կընդգրկի ցամաքային, ծովային և օդային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, էներգետիկ և տեղեկատվական կապի, առևտրի և տարանցման հեշտացման, մաքսային վերահսկողության և սահմանային անցման, միջազգային բազմամոդալ լոգիստիկայի և այլ հարակից ոլորտների զարգացումը։ Միջին միջանցքը ներկայացվում է որպես բազմամոդալ կապի նախագիծ, որի միջոցով կապահովվի անխափան կապ Ադրբեջանի Հանրապետության մայրցամաքային մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
Համաձայն խարտիայի՝ երկու երկրները նաև կընդլայնեն էներգետիկ համագործակցությունը՝ ներառյալ նավթի, գազի և էլեկտրաէներգիայի ոլորտները, ինչպես երկկողմանի, այնպես էլ երրորդ երկրների հետ գործընկերության միջոցով։ Պլանավորվում են միջմիավորային նախագծերի իրականացում և մատակարարման ուղիների դիվերսիֆիկացում։
Ադրբեջանը և ԱՄՆ-ն մտադիր են խորացնել համագործակցությունը քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում։ Խարտիան նաև նախատեսում է համագործակցություն կարևորագույն հանքանյութերի համաշխարհային շուկաներ տարանցումը հեշտացնելու գործում՝ օգտագործելով Միջին միջանցքը։
Արդյունավետության խթանման համար երկու երկրները կընդլայնեն համագործակցությունը արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում՝ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման և, անհրաժեշտության դեպքում, տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության և թվային ենթակառուցվածքների ներդրումների խթանման նպատակով։
Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը կընդլայնվի, ներառյալ պաշտպանական արտադրանքի վաճառքը։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի առջև ծառացած մարտահրավերները՝ պայմանավորված ականներով և այլ պայթուցիկ նյութերով աղտոտմամբ, երկու երկրները կհամագործակցեն մարդասիրական ականազերծման կարողությունների զարգացման ոլորտում՝ ֆինանսական աջակցության և տեխնոլոգիաների փոխանցման միջոցով։
Խարտիայի ստորագրումից հետո երկու երկրների համապատասխան աշխատանքային խմբերը մտադիր են երեք ամսվա ընթացքում մշակել նախագծերի ցանկ և դրանց իրականացման ճանապարհային քարտեզներ։ Պարբերական հանդիպումներ կկայանան առնվազն տարին մեկ անգամ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կարող են ստեղծվել այլ երկխոսության հարթակներ։