Ադրբեջան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության հիմնական դրույթները
Ադրբեջանի Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրվել է ռազմավարական գործընկերության խարտիա, որը սահմանում է երկու երկրների համագործակցության հիմնական ուղղությունները։ Այս փաստաթուղթը վերահաստատում է երկու պետությունների միջև ռազմավարական գործընկերության կարևորությունը՝ ուղղված տարածաշրջանային կապի և տնտեսական ներդրումների խթանմանը։
Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը համատեղ աշխատանքներ են մտադիր իրականացնել տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացման համար՝ կենտրոնանալով Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի (Միջին միջանցք) վրա։ Այս համագործակցությունը կընդգրկի ցամաքային, ծովային և օդային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, էներգետիկ և տեղեկատվական կապի, առևտրի և տարանցման հեշտացման, մաքսային վերահսկողության և սահմանային անցման, միջազգային բազմամոդալ լոգիստիկայի և այլ հարակից ոլորտների զարգացումը։ Միջին միջանցքը ներկայացվում է որպես բազմամոդալ կապի նախագիծ, որի միջոցով կապահովվի անխափան կապ Ադրբեջանի Հանրապետության մայրցամաքային մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
Համաձայն խարտիայի՝ երկու երկրները նաև կընդլայնեն էներգետիկ համագործակցությունը՝ ներառյալ նավթի, գազի և էլեկտրաէներգիայի ոլորտները, ինչպես երկկողմանի, այնպես էլ երրորդ երկրների հետ գործընկերության միջոցով։ Պլանավորվում են միջմիավորային նախագծերի իրականացում և մատակարարման ուղիների դիվերսիֆիկացում։
Ադրբեջանը և ԱՄՆ-ն մտադիր են խորացնել համագործակցությունը քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում։ Խարտիան նաև նախատեսում է համագործակցություն կարևորագույն հանքանյութերի համաշխարհային շուկաներ տարանցումը հեշտացնելու գործում՝ օգտագործելով Միջին միջանցքը։
Արդյունավետության խթանման համար երկու երկրները կընդլայնեն համագործակցությունը արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) ոլորտում՝ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման և, անհրաժեշտության դեպքում, տիեզերական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության և թվային ենթակառուցվածքների ներդրումների խթանման նպատակով։
Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը կընդլայնվի, ներառյալ պաշտպանական արտադրանքի վաճառքը։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի առջև ծառացած մարտահրավերները՝ պայմանավորված ականներով և այլ պայթուցիկ նյութերով աղտոտմամբ, երկու երկրները կհամագործակցեն մարդասիրական ականազերծման կարողությունների զարգացման ոլորտում՝ ֆինանսական աջակցության և տեխնոլոգիաների փոխանցման միջոցով։
Խարտիայի ստորագրումից հետո երկու երկրների համապատասխան աշխատանքային խմբերը մտադիր են երեք ամսվա ընթացքում մշակել նախագծերի ցանկ և դրանց իրականացման ճանապարհային քարտեզներ։ Պարբերական հանդիպումներ կկայանան առնվազն տարին մեկ անգամ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կարող են ստեղծվել այլ երկխոսության հարթակներ։