Արհեստական բանականությունը Սյունիքի ճանապարհում, ռազմական նշանակություն և ԱՄՆ-ի ազդեցությունը տարածաշրջանում
Արդեն մի քանի ամիս է, ինչ ահազանգում եմ, որ արհեստական բանականությամբ են աշխատում Սյունիքի ճանապարհին։ Այս հարցը ոչ միայն տեխնիկական է, այլև ունի խորը ռազմա-քաղաքական նշանակություն։
Ինչպես հաստատվեց, այս ճանապարհը, որը կապում է Հայաստանը Իրանի հետ, արդեն հանդիսանում է ոչ սուվերեն տարածք։ Այնտեղ տեղադրված տեխնոլոգիաները և ծրագրային համակարգերը վերահսկվում են և խմբագրվում են կառավարողների կողմից։
Այս ճանապարհով, երբ պահը գա, ռազմական տեխնիկա և կոնտինգենտ է տեղաշարժվելու, առանց մեր հարցման։ Այս իրադարձությունը անուղղակիորեն կապված է Նախիջևանից Կարս երկաթուղու կառուցման հետ, որը նպատակ ունի Թուրքիային, Ադրբեջանին և Կենտրոնական Ասիային միացնելու համար։
Երասխով անցնող տարածքը դեռևս Հայաստանի Հանրապետության կողմից վերահսկվող տարածք է, իսկ TRIPP-ը (Տրանս-Եվրասիական արագընթաց տրանսպորտային ցանց) այլևս վերպետական տարածք է։
Արհեստական բանականության հարցում նկատենք, որ ԱՄՆ-ի հրեական լոբբին մեծ գումարներ է ներդնում այս տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ։ Նրանց նպատակն է ապահովել, որպեսզի հակասեմիթական նյութերը խմբագրվեն և հեռացվեն համակարգերից։ Սա նշանակում է, որ այլ նյութեր, այդ թվում՝ TRIPP-ով անցնող բեռների պարունակության մասին տվյալներ, նույնպես կարող են խմբագրվել և փոփոխվել։
Այս քայլերով, որոնք իրականացվում են իբրև «ծայրագավառից կենտրոն» տեղափոխության ռազմավարություն, Փաշինյանը փաստացի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի համար «ոտատեղ է» տվել, որպեսզի վերջինս կարողանա ակտիվ քաղաքականություն վարել դեպի Ադրբեջան և Կենտրոնական Ասիա։
Ավելին, արդեն մի քանի ամիս է, ինչ տեխնիկական և ծրագրային խնդիրների վրա աշխատում են, ինչը հստակ ցույց է տալիս, որ գործընթացը ոչ թե պարզ տեխնիկական բարելավում է, այլ ռազմական-քաղաքական նպատակներով կառուցվածքային փոփոխություն։