Վաղարշապատ համայնքի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը հայտնում է, որ իշխանությունների գործողությունները, որոնք ուղղված են ընդդիմությանը, ցույց են տալիս իրական քաղաքական իրավիճակի ճշգրիտ պատկերը։
Թեև Քաղաքացիական Պատվություն կուսակցությունը (ՔՊ) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) հայտարարությամբ հաղթել է Վաղարշապատի համայնքային խորհրդի ընտրություններում, իրենք գիտեն իրականությունը և չեն հանգստանում։ Դրանով է պայմանավորված ընդդիմության դեմ իրականացվող քայլերի, շինծու գործերի և ավագանու անդամի թեկնածուների ձերբակալությունների ակտիվությունը։
Այս գործողությունները, խմբակցության կարծիքով, ցույց են տալիս, որ իշխանությունները չեն կարողանում ընդունել իրենց իշխանությանը սպառնացող իրական մարտահրավերը։
Ավելի լայն համատեքստում, խմբակցությունը նշում է, որ վերջին շաբաթներին իշխանությունների կողմից իրականացվող որոշ քայլեր, ինչպիսիք են Փաշինյանի կողմից տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի համար «ոտատեղ» տրամադրելը, ցույց են տալիս ռազմավարական նպատակների հետ կապված տեխնիկական և ծրագրային խնդիրների լուծմանը ուշադրություն դարձնելու փորձ։
«Մայր Հայաստան» խմբակցությունը հայտնում է, որ իրենք աջակցում են հետապնդումների ենթարկվող գործիչներին։
Այս հայտարարությունը տարածվել է Վաղարշապատի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Հարություն Խաչիկյանի ֆեյսբուքյան էջում։