Երևանի կենտրոնում, Արշակունյաց պողոտայի հանրային տարածքներից մեկում, որտեղ նախկինում սուրճ էին վաճառում, այժմ գտնվում է աղբաշաղախ բակային այգի։ Այս վիճակը, ինչպես նաև մյուս անտերության մատնված տարածքները, արտացոլում են Երևանի փոքրամասնության իշխանության կողմից սերմանված աղը։
Այս իշխանությունները, փաստորեն, ցուցաբերում են խելք՝ ճշգրիտ գիտակցելով, թե որտեղ պետք է առաջացնեն խնդիրներ։ Այս իրադրությունը տեղի է ունենում այն պահին, երբ հանրային համերաշխության և միասնության գաղափարները, որոնք պետք է միավորեին հայ ժողովրդին, ձեզ համար անհասկանալի և անընդունելի են թվում։
Այս անհանգստությունները, որոնք արտահայտվում են հանրային ասպարեզում, հաճախ են կապվում Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ անխոչընդոտ ճանապարհների ստեղծման հետ, ինչպես նաև Ջերմուկի գլխին ադրված ադրբեջանական զորքերի և Արցախի կորստի հետ։ Դրանց հետևանքով առաջանում են հրապարակային, ստորացուցիչ շնորհակալությունների դեպքեր՝ ուղղված Ալիևին։
Այս ամենի ֆոնին, հանրային տիրույթում հայտնված տվյալները, որոնք վերաբերում են հանրության կողմից կատարված հարցումների արդյունքներին, ոչ թե արդյունքներ են նկարված, այլ մասնագիտական կազմակերպությունների կողմից կատարված օբյեկտիվ հարցումների արդյունքներ։
Այս ամենը, թվում է, ծրագրավորված է, որպեսզի հայ ժողովրդին մոլորեցնեն և խոչընդոտեն թուրքական ծրագրերի իրագործումը։ Թուրք «ժողովրդավար» կրթողները, հավանաբար, իրենց սանին հանձնարարել են հենց դա անել՝ «Մայր Հայաստան»-ի իշխանությունների միջոցով։