Հայ Եկեղեցու հայտարարության վերլուծություն
Հունվարի 21-ին Հայ Եկեղեցու այսպես կոչված «բարենորոգման շարժման» ինքնահռչակ համակարգող խորհրդի կողմից տարածվեց հայտարարություն, որը, ըստ Մայր Աթոռի, խեղաթյուրում է իրողությունները և փորձում է մոլորեցնել հավատավոր ժողովրդին։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խորապես ցավում է հակաեկեղեցական արշավին և դրանում ներգրավված անձանց կողմից ընդունված «պառակտիչ ընթացքի» համար։
Հիմնական վերլուծությունը կենտրոնանում է հետևյալ կետերի շուրջ։
1. Հորդորների անտեսումը: Մայր Աթոռը հստակ նշում է, որ Հայաստանի վարչապետի նախաձեռնած շարժմանը հարող եպիսկոպոսներին ուղղված հորդորները և հրավերները, որոնք ուղղված էին կանոնական դաշտ վերադառնալու և խնդիրները եկեղեցական ատյաններում քննելու, ցայսօր մնացել են անպատասխան։
2. Ակնհայտ ազդեցության ներքո գործելը: Հայտարարության մեջ պնդվում է, որ հիշյալ եպիսկոպոսները, թե՛ անցյալում, թե՛ ներկայում, ակնհայտ ազդեցության ներքո շարունակ փորձում են խնդիրները հանգուցալուծելու ոչ կանոնական և դատապարտելի ուղիներով։
3. Եկեղեցական իրավազորության կասկածի տակ դնելը: Մայր Աթոռը անընդունելի է համարում եկեղեցական մարմինների իրավազորությունը կասկածի տակ դնելը, մարմիններ, որոնց աշխատանքներին տասնամյակներ շարունակ մասնակցել են նույնիսկ հիշյալ եպիսկոպոսներից շատերը։
4. Ժողովի գումարումը և կանխակալ տրամադրությունները: Հայտարարության մեջ քննադատվում է այն փորձը, երբ կեղծ մեղադրանքներով փորձում են ձախողել հրավիրյալ Եպիսկոպոսաց ժողովի գումարումը արտերկրում, երբ ակնհայտ են եկեղեցականության հանդեպ Հայաստանում տարատեսակ բռնաճնշումները։
5. Կանոնական կարգի պահպանումը: Ներկայացվում է պահանջ, որ եկեղեցական կյանքը հուզող կարևորագույն հարցերը, այդ թվում՝ բարձրաձայնվող խնդիրները, պետք է քննության առնվեն և լուծվեն բացառապես եկեղեցական ժողովական մարմիններում։
Հայտարարությունը եզրափակվում է կոչով՝ հավատարիմ մնալ Տերունաշնորհ առաքելությանը և շարունակել աշխատանքը հայոց պետականության, ժողովրդի խաղաղ, բարօր և առաջընթաց կյանքի համար։