Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ երկիրը ծայրագավառից դառնում է կենտրոն։ Այս հայտարարությունը, որը հնչեցվել է սոցիալական ցանցում, արագորեն արժանացել է լայն արձագանքի։
Այս հայտարարությանը զուգահեռ, հասարակության ուշադրությունը գրավել են նաև մայրաքաղաքում տեղի ունեցած որոշ իրադարձություններ։ Շիրակի փողոցում ձմեռային սպասարկման աշխատանքների հետևանքները, փոսալցման աշխատանքների իրական պատկերը և դրանց շուրջ հնչեցված պաշտոնական պատասխանները դարձել են քաղաքացիների բանավեճի առարկա։
«Մայր Հայաստան» կուսակցության վարչության անդամ Դերենիկ Մալխասան իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը, որը ծայրագավառից դառնալու մասին է, իր համար աշխարհի կենտրոնին հավասար տեղ է։
Ըստ որոշ անալիտիկների, Փաշինյանի այս քայլը փաստացի ԱՄՆ-ին տարածաշրջանում «ոտատեղ» է տալիս, ինչը թույլ կտա վերջինիս ակտիվ քաղաքականություն վարել Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի նկատմամբ։
Ավելի նախկինում, ինչպես նշվում է, տեխնիկական և ծրագրային խնդիրների վրա աշխատանքներ էին ընթանում։ Այս ամբողջությունը ստեղծում է բարդ և բազմաշերտ իրավիճակ, որը պահանջում է խորը վերլուծություն և քննարկում։