Հասկանալով, որ մի քանի եպիսկոպոսի երկիրը լքելու արգելքը բավարար չէ, Նիկոլ Փաշինյանը, իմ տեսակետով, որոշել է իր մոլագար նպատակներն իրականացնելու համար օգտագործել իրավապահ համակարգը՝ դիմելով «քրեական հետապնդումների» և արգելելով Վեհափառ Հայրապետի ելքը Հայաստանից։
Այս գործողությունները ցույց են տալիս, որ նա չունի որևէ բարոյական կամ իրավական սահմանափակում, որը չի պատրաստվում խախտել։ Նա Սահմանադրությունը և օրենքները ոտնահարելով՝ իրավապահ մարմիններին վերածում է իր անձնական ցանկությունները կյանքի կոչելու գործիքների։
Չեմ բացառում, որ եթե նախկինում գործադրված միջոցները բավարար չլինեն, նա կարող է գնալ ավելի ծայրահեղ քայլերի, այդ թվում՝ Կաթողիկոսին կալանավորելու։
Այս իրավիճակը հստակ ցույց է տալիս, որ Հայաստանում հաստատված է մեկ անձի կողմից ստեղծված այլասերված դիկտատուրա։ Առաջիկա ընտրություններում հայ հասարակության առջև դրված ամենակարևոր խնդիրը դարձել է այս մոլագար դիկտատորական նկրտումներից ազատվելը։
Այս վերլուծությունը հիմնված է իմ դիտարկումների և գնահատականների վրա։